Aantal aangespoelde bruinvissen verdubbeld
In 2005 spoelden aan de Belgische kust 81 bruinvissen aan, wat meer is dan ooit tevoren. Het aantal aangespoelde bruinvissen betekent een verdubbeling tegenover 2004, toen 41 dieren aanspoelden. De hoofdoorzaak is duidelijk: er komen opnieuw meer bruinvissen voor in Belgische wateren, net zoals in de eerste helft van de 20e eeuw, toen dit dier in de hele Noordzee zeer algemeen voorkwam.
De recente en tamelijk spectaculaire stijging van het aantal dieren in de zuidelijke Noordzee is mogelijk het gevolg van veranderingen in de voedselketen in de Noordzee door een kleine verandering van het klimaat.
Om het probleem van de bijvangst van bruinvissen aan te pakken, werden door de Europese Commissie in 2004 een aantal maatregelen uitgevaardigd. Om bijvangsten zoveel mogelijk te vermijden, werken wetenschappers en natuurbeschermers samen met de vissers, die bijvangst van deze kleine zeezoogdieren eveneens als een probleem erkennen.
Naast de 81 dode bruinvissen spoelden vier bruinvissen levend aan; daarvan konden twee dieren opnieuw naar zee gebracht worden; de twee andere overleden tijdens hun revalidatie. Je kunt de strandingen van zeezoogdieren in België en opmerkelijke waarnemingen online raadplegen op de website van ons departement Noordzee (website wordt geopend in een nieuw venster).
De doodsoorzaak van de aangespoelde dieren was ofwel natuurlijk, ofwel bijvangst in visserij. Door het verhoogde aantal bruinvissen in Belgische wateren, worden er door vissers ook meer incidenteel gevangen. Bijvangst van zeezoogdieren komt vooral voor bij warrelnetvisserij, een type visserij dat in principe relatief milieuvriendelijk is: er is weinig bijvangst van ongewenste soorten of ondermaatse vis, er is weinig bodemverstoring en er is relatief weinig brandstof nodig.