U bent hier: Home » ... » ... » ... » Nieuw genus hagedissen ontdekt » Nieuw genus hagedissen ontdekt in Guyana - pagina 2

Nieuw genus hagedissen ontdekt in Guyana - pagina 2

Deze pagina naar iemand opsturen Deze pagina afdrukken

Men blijft steeds nieuwe soorten ontdekken. Betekent dit dat het goed gaat met de biodiversiteit?

Nee, vreemd genoeg niet... De biodiversiteit is er op dit moment zelfs erg slecht aan toe, en is nog nooit zo bedreigd geweest. De snelheid waarmee soorten worden uitgeroeid neemt koortsachtig toe: miljoenen soorten worden op dit moment met uitsterven bedreigd. De beschadiging en vernietiging van biotopen zijn de belangrijkste oorzaken, maar ook de globale klimaatsverandering speelt een belangrijke rol (kikkers zijn hier bijvoorbeeld erg gevoelig aan).


Het Kaieteur National Park wordt nog steeds bedreigd door ontbossing
 

Waarschijnlijk verdwijnen vele soorten nog vòòr ze worden ontdekt. Terwijl wetenschappers de soortenrijkdom inventariseren en nieuwe soorten ontdekken, verdwijnt een hele serie andere. Om een metafoor te gebruiken: het is alsof we een vergiet vullen, waarin steeds meer gaatjes komen…

Waarom zijn zulke ontdekkingen belangrijk?


Eerst en vooral laten deze ontdekkingen toe onze kennis te verruimen, over biologische diversiteit, over interacties tussen levende wezens en dus ook over de omgeving waarin ze leven. Terwijl we sondes uitsturen om verre planeten te verkennen, blijven miljoenen soorten onbekend op onze aarde. Aangezien we leven van natuurlijke bronnen, is de goede staat van de biodiversiteit ook een waarborg voor welvaart die we moeten beschermen.

Foto van Phrynohyas resinifictrix
Foto van Phyllomedusa bicolor

We kunnen niet beschermen wat we niet kennen… Daarom moeten we ons inzetten om de levende wezens te beschrijven en om de complexiteit van de interacties die hen verenigen te begrijpen. Een soort die niet beschreven is, bestaat eenvoudigweg niet. Bovendien is de ontdekking van nieuwe endemische soorten in het Kaieteur National Park een hard argument om de bescherming van het park te behouden en zelfs te versterken.

 

Wie financiert deze onderzoeken?

Deze onderzoeken wordt gefinancierd door de Directie-Generaal Ontwikkelingssamenwerking (DGOS) via het Belgian Focal Point to the Global Taxonomy Initiative (deze website wordt geopend in een nieuw venster; enkel beschikbaar in Engels).

Waarom wordt dit onderzoek gefinancierd door Ontwikkelingssamenwerking?

Wereldwijd worden habitats bedreigd door menselijke activiteiten. Het is belangrijk om de biodiversiteit die ons rest te beschermen, en daarvoor is voldoende wetenschappelijke kennis nodig. Jammer genoeg is de taxonomische kennis en kunde erg beperkt in ontwikkelingslanden, terwijl een groot deel van onze biodiversiteit zich net in deze landen bevindt. Daarom kiest de Directie-Generaal Ontwikkelingssamenwerking (deze website wordt geopend in een nieuw venster) ervoor te investeren in projecten die zowel resulteren in de opleiding van lokale onderzoekers als in publieke voorlichting.

Het onderzoek in het Kaieteur National Park beoogt niet enkel de inventarisatie van de plaatselijke biodiversiteit, maar ook de opleiding van Guyanese onderzoekers. Bovendien worden tijdens de expedities ook jonge medewerkers uit een dorp aan de grens van het park opgeleid, en worden de lokale scholen betrokken in de activiteiten: zo wordt de bevolking gesensibiliseerd over het belang van de bescherming van biodiversiteit in hun omgeving.

Werden er nog andere nieuwe soorten ontdekt in het Kaieteur National Park?

Ja, er worden op dit moment verschillende nieuwe soorten beschreven. Dat zijn voornamelijk kikkers, maar ook nog een tweede nieuwe hagedissoort die in het park naast Kaieteurosaurus hindsi leeft.

Alle foto's: © Philippe Kok

 


Pagina 1 - Pagina 2

 

 
Laatst gewijzigd : 11 april 2008